تزریق چربی

تزریق چربی

پیوند یا گرافت چربی کاربرد های بسیاری در جراحی پلاستیک مدرن دارد . تزریق چربی غالباً با ساده‌ انگاری به منزله تزریق فیلر یا پرکننده در نظر گرفته می‌شود ، حال آن که این عمل در واقع دامنه وسیع‌ تری دارد، چون ماده پیوندی علاوه بر سلول‌های چربی حاوی سلول‌های بازسازی کننده بسیار دیگری است که گردش خون موضعی در بافت‌های پذیرنده ، جای زخم و وضعیت بافت‌ها را بهبود می‌بخشد . تزریق چربی گاهی اوقات کاربرد درمانی نیز دارد و برای درمان آسیب‌دیدگی بافتی پس از پرتودرمانی به کار برده می‌شود .

اکثر افراد چنانچه وضعیت سلامت عمومی‌شان مناسب باشد و انتظارات واقع‌ بینانه‌ای از این روش تزریق چربی داشته باشند، می‌توانند از عمل تزریق چربی بهره بگیرند .

با این حال به افرادی که پیش از این در فرایند التیام زخم با مشکل مواجه شده‌اند یا با تشکیل جای زخم غیرطبیعی روبه‌ رو شده‌اند توصیه می‌شود که از انجام  عمل تزریق چربی خودداری کنند .

تزریق چربی

در این روش درمانی از بافت چربی بدن شما استفاده می شود . به همین خاطر احتمال واکنش معکوس یا آلرژیک به چربی تزریق شده در بدن وجود ندارد.

چربی استفاده شده برای انتقال به مقدار زیاد در بدن بیمار موجود است . در حالت عادی امکان برداشتن ۱ تا  ۲ لیتر چربی از بدن وجود دارد و برای این کار میتوان از قسمتهای مختلف بدن استفاده کرد .

سلول های انتقال یافته که پس از پیوند اولیه زنده می مانند میتوانند برای سال های طولانی به زندگی خود ادامه دهند . تکنیک های جاری مورد استفاده برای این روش درمانی منجر به زنده ماندن تقریبی ۵۰ تا ۷۰ درصد سلول های چربی تزریق شده می شوند .

بیمارانی که از عمل جراحی انتقال و تزریق چربی به صورت استفاده میکنند معمولا پس از گذشت یک هفته به فعالیت عادی خود باز میگردند.

رایجترین عوارض جانبی تزریق چربی به صورت  مربوط به ورم ، کبودی و ناراحتی است که در محل تزریق در هر دوی اندام های اهدا کننده و اندام های دریافت کننده چربی مشاهده می شود . همچنین به احتمال کم امکان مشاهده عفونت در محل تزریق چربی وجود دارد اما امکان کنترل ساده این مشکل با استفاده از داروهای آنتی بیوتیک مناسب وجود دارد . در این حالت نگرانی بیماران از مشاهده واکنش آلرژیک به انتقال چربی وجود ندارد ، زیرا برای این انتقال از بافت چربی خود بدن فرد استفاده می شود و به این ترتیب سلول های پرکننده تزریق شده به شدت با عضو دریافت کننده آنها سازگار هستند .

روش تزریق چربی به صورت ( چروک دور چشم، لب و گونه) یک فرآیند سه مرحله ای ساده دارد :

برداشتن چربی

روش انتقال چربی با لیپوساکشن برای برداشتن چربی اضافی از اندام های اهدا کننده شروع می شود که این اندام ها می تواند شکم، باسن، ران ها و سایر اندام های مانند آن باشد. به منظور برداشتن سلول های چربی آسیب ندیده، فقط به مقدار بسیار کمی لیپوساکشن نیاز می باشد. این سلول های چربی از بخش اهدا کننده با یک سوزن نمونه برداری زیر پوستی یا یک لوله مخصوص کانولا برداشته می شود و این فرآیند به صورتی طراحی شده که حداقل آسیب به سلول های چربی وارد شود.

یکی از مزایای انتقال چربی این است که در این روش امکان بر طرف کردن دو مشکل بطور هم زمان وجود دارد. در این حالت چربی از نقاطی از بدن برداشته می شود که سطح تمرکز چربی در آن بسیار زیاد است. بیمار و پزشک وی با یکدیگر صحبت می کنند تا تصمیم بگیرند کدام قسمت بدن برای برداشتن چربی مناسب است و بیمار بیشتر از همه علاقه مند به برداشتن چربی از کدام قسمت بدن خود می باشد.

جدا کردن سلول های چربی

هنگامی که به مقدار کافی چربی پوست از بافت اهدا کننده گرفته شد، چربی با سرعت بسیار زیاد در سانتریفیوژ چرخانده می شود تا به این ترتیب بتوان سلول های چربی را از ناخالصی ها و مایع اطراف آن جدا کرد . در این مرحله سلول های چربی آسیب دیده از نمونه گرفته شده خارج می شوند. در نهایت فقط از سلول های کامل، آسیب ندیده و تمیز چربی برای انتقال و تزریق چربی به صورت استفاده می شود.

تزریق مجدد سلول های چربی

انتقال چربی با تزریق مجدد سلول های چربی به بافت های هدف بر روی صورت (تزریق چربی در گونه، به لب و زیر چشم) کامل می شود. در این زمان، پزشک قبلاً محل های نیازمند تزریق چربی به صورت را مشخص کرده و سعی می کند با تزریق مقدار چربی مناسب موارد اشکال را اصلاح کرده یا یک ظاهر جدید برای بیمار ایجاد کند ( پروتز ساق پا با تزریق چربی ) . در این مرحله با استفاده از یک سرنگ مخصوص زیر پوستی، پزشک سلول های چربی را در محل مورد نیاز پوست تزریق می کند تا به این ترتیب بتوان به نتایج دلخواه پس از تزریق چربی دست پیدا کرد.