تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس یک سمّ است ، قویترین سمی که بشر تاکنون شناخته است . چنانچه فقط یک میلیونیوم گرم آن وارد بدن شود انسان را میکشد . این سمّ میتواند تمام ماهیچه‌های ارادی و غیر ارادی را فلج کند ولی از این خاصیت امروزه برای درمان بیش از ۵۰ نوع بیماری استفاده می شود . همچنین تزریق آن در زیباسازی بدن و بخصوص صورت کاربرد وسیعی دارد به نحوی که تزریق بوتاکس در حال حاضر شایعترین اقدام برای زیبایی‌ در جهان است .

از دههٔ ۵۰ قرن بیستم استفادهٔ درمانی و از اواسط دههٔ ۸۰ کاربرد زیبایی‌ آن شروع شد. در درمان بیماری هایی که به علت زیادی فعالیت و گرفتگی ماهیچه ها در چشم ، صورت ، گردن ، حنجره ، مری و اندام های بکار میرود . در زیبایی‌ نیز برای از میان بردن چین و چروک هایی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها بوجود آمده‌اند استفاده می شود .

چه مقدار از این دارو به منظور درمانی و زیبایی‌ استفاده می شود ؟

botox

با توجه به خطرناک بودن آن باید بین دوز درمانی و کشندهٔ آن فاصلهٔ زیادی باشد . در تزریقات زیبایی‌ حدوداً ۱۰۰ واحد و در درمانی حداکثر ۶۰۰ واحد به کار میرود ، این در حالیست که دوز کشندی آن بیش از ۳۰۰۰ واحد است . این دارو به چه شکلی‌ است و چگونه نگهداری میشود ؟ این دارو به شکل تزریقی و به دو نام بوتاکس و دیسپورت می‌باشد . البته امروزه در بیشتر نقاط دنیا از جمله در ایران نوع بوتاکس آن مصرف میشود . نحوه نگهداری این دارو نیز مهم است. عمر آن کوتاه بود و حتما باید در دمای -۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود، در غیر اینصورت اثر آن از بین میرود.

کاربرد بوتاکس

جراحان پلاستیک از بوتاکس برای دست یابی به نتیجه های زیر استفاده می کنند :

کاهش خطوط بین چشم :

تزریق بوتاکس یکی از بهترین انتخاب ها برای ازبین بردن خطوط عمیق بین چشم است که اغلب به آنها خطوط glabellar frownگفته میشود. در این تزریق ماهیچه های خاص گلابلار در این ناحیه درمان می شوند . این ماهیچه ها شامل شیارهای سوپرسیلی supercilii و ماهیچه های procerus است. تزریق در این ناحیه معمولا به ۱۵ تا۳۰ واحد دارو نیاز دارد .

کاهش خطو ط پیشانی :

خطوط روی پیشانی زمانی ایجاد میشود که ماهیچه frontalis فرانتالیس برای بالاانداختن ابرو ها فعال باشد. این خطوط برای درمان به ۲۰ تا۴۵۵ واحد بوتاکس نیازدارند.

کاهش خطوط بونی (bunny) در بالای بینی:

 خطوط بالای بینی هنگامی ایجاد میشود که ماهیچه nasalis نازالیس فعال باشد و ۵ تا ۱۰ واحد بوتاکس نیازاست تا این خطوط از بین برود.

از بین بردن خطوط اطراف چشم :

بوتاکس یکی از بهترین گزینه ها برای از بین بردن خطوط اطراف چشم است ماهیچه oribicularis oculi ( ماهیچه نزدیک پلک) در مقابل انسدادهای چشم پاسخگو است . این ماهیچه همچنین در مقابل انسدادهای پلک و حفره های چشم هم نقش دارد. زمانی که این ماهیچه ها فعال می شوند باعث ایجاد خطوط اطراف چشم میشوند که به آنها خطوط crow’s feet گفته می شود . این خطوط در کنارحفره های چشم قرار دارد. با آرام کردن این ماهیچه ها می توان بدون محدود کردن حرکات چشم و پلک باعث از بین رفتن خطوط اطراف چشم شد.

بالا کشیدن ابروها :

تزریق بوتاکس هم چنین باعث میشود که بدون عمل جراحی ابروها بالا برود .عملکرد آن چگونه است؟ در ابتدا موقعیت ابروها بوسیله فشار با بالا و پایین انداختن ابروها و مشخص شدن تعادل ابروها تعیین می شود. بوسیله تزریق بوتاکس باعث ضعیف کردن ماهیچه هایی که ابروها را به سمت پایین می آورد میشوند وفشار بیشتری برروی ماهچه هایی که ابروها را به سمت بالا می آورند، ایجاد می شود و در این حالت ابروها به حالت طبیعی بالا قرار می گیرد. علاوه بر آن ناحیه خارجی ماهیچه frontalis ابروها را بالا می برد. در حالیکه قسمت فوقانی ماهیچه orbicularis oculi ابروها را به سمت چشمان و پایین می آورد. تزریق ماهرانه بوتاکس درقسمت بالا و خارج ماهیچه orbicularis oculi باعث می شود که ماهیچه frontalis ابروها را به سمت بالا بکشد و ماهیچه orbicularis oculi دراین قسمت ضعیف شود. جراحان در کشورهای غربی تزریق بوتاکس برای بالا کشیدن ابروها را همراه با از بین بردن خطوط اطراف چشم و خطوط روی پیشانی انجام می دهند. زمانیکه این دو جراحی با هم ترکیب شود واحد کمتری از ماده بوتاکس نیاز است.

درمان افتادگی بالا و پایین لب :

معمولا ماده حجیم کننده هایلورانیک اسید درمال ، مانند JUVÉDERM جاودرام برای حجیم کردن لب ها در طولانی مدت در صورت کم تحرکی لب استفاده میشود . اگر تزریق بوتاکس با دقت برای ضعیف کردن ماهیچه orbicularis oriss انجام شود به جمع کردن لب ها ،کاهش حرکات لب که باعث ایجاد چین و چروک میشود و افزایش حجم لب کمک می کند. زمانیکه بوتاکس به همراه حجیم کننده درمال در لب ترریق می شود. باید بوتاکس در دوز های پایین مثلا ۲٫۵ و ۷٫۵ واحد انجام شود.

کاهش چروک های گردن :

تارهای بافت های نرم گردن را باند های platysmal گفته میشود که می تواند بدون جراحی و بوسیله بوتاکس درمان شود. در این موارد بوتاکس در این بافت ها تزریق می شود که این تزریق بر روی فعالیت باندهای platysmall ماهیچه های سطحی گردن تاثیر دارد. ضعیف کردن این ماهیچه بوسیله بوتاکس میتواند باعث از بین رفتن حالت ظاهری این باندها برروی سطح گردن بدون ایجاد هیچ گونه تاثیری بر روی عملکرد گردن شود. میزان بوتاکسی که برای ضعیف کردن این ماهیچه باید استفاده شود بر اساس میزان شدت شرایط است.

درمان تعریق کف دست :

 تعریق کف دست درپ زشکی هایپرهیدروسیز hyperhidrosis گفته میشود . این عارضه میتواند با تزریق ماهرانه بوتاکس در کف دست درمان شود. بوتاکس باعث انسداد غده تعریق در کف دست میشود. میزان دوز بوتاکس برای تزریق برای هر بیمار متفاوت است اما به صورت میانگین برای هربیمار ۵۰ تا۱۰۰ واحد بوتاکس نیاز است.

درمان تعریق زیر بغل :

تزریق بوتاکس می تواند باعث انسداد غده تعریق زیر بغل و کاهش تعریق فرد به مدت ۳ ماه شود. میزان دوزی که برای هر بیمار باید تزریق شود برای هر بیمار متفاوت است اما معمولا برای هرناحیه از زیر بغل ۲۵۵ واحد بوتاکس نیاز است.

تعادل و تظیم ماهیچه های دو طرف صورت بوسیله بی حس کردن قست آسیب دیده صورت :

زمانیکه عصب های صورت بی حس می شود. این اقدام باعث کاهش حالت های صورت در سمت آسیب دیده صورت میشود اما بعد از احیای ماهیچه های بی حس شده می توان باعث بروز حرکات اضافی و غیرطبیعی در صورت شود که به آنها hyperkinesis گفته میشود و اما درکل ناحیه ای ازصورت که بی حس شد در مقایسه با ناحیه طبیعی صورت غیر طبیعی به نظر نمی رسد. بوسیله تزریق بوتاکس به شکل حرفه ای می توان از ایجاد hyperkinesis ناخواسته در صورت بوسیله ضعیف کردن قسمت طبیعی صورت و متناسب کردن آن با طرف طبیعی صورت و ایجاد تعادل بین هر دو طرف صورت جلوگیری کرد.

عوارض بوتاکس چیست؟

خوشبختانه عوارض عمومی همچون مسمومیت و یا آلرژی بسیار نادر است، تنها برخی‌ افراد از ضعف شکایت میکنند که ظرف ۳ تا ۴ روز برطرف میشود.

بیشتر عوارض موضعی است. تورّم، کبودی و خونمردگی گاهی دیده میشود که تا یک هفته خود به خود برطرف میگردد.

مهمترین عوارض بوتاکس مربوط به ۳ چیز است، تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی‌ نیستند. در نتیجه ممکن است عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات اطراف از کار بیفتند. علامت اینها در پیشانی و اطراف چشم افتادگی ابرو، و بینی، افتادگی پلک ، در اطراف دهان افتادگی دو گوشهٔ دهان و اشکال در غذا خوردن، و در گردن اگر عمیق تزریق شود اشکال در بلع و صدا میگردد.

گاهی اوقات نیز ممکن است عدم تقارن در دو طرف صورت به دلیل تزریق نامساوی و یا تفاوت در جذب بوجود آید مثلا ابرو در یک طرف بالاتر از طرف مقابل باشد.

باید در نظر داشت که تمامی این عوارض موقتی بوده و پس از ۲ تا ۳ ماه خوب میشود .