چند حرکت ساده برای رفع افتادگی پلک

لیفت صورت
مراقبت های بعد از عمل لیفتینگ صورت
۱۳۹۶-۱۲-۱۲
لاغری شکم پس از زایمان
بهترین راه برای لاغری شکم بعد از زایمان
۱۳۹۶-۱۲-۱۹

چند حرکت ساده برای رفع افتادگی پلک

افتادگی پلک

چشم مرکز توجه افراد به چهره شماست، بنابراین زیبایی و سلامتی آن اهمیت زیادی دارد. افتادگی پلک در افراد موجب می‌شود چهره شاداب و سرحال به نظر نرسد و بیننده سن فرد را بالاتر از سن واقعی او خواهند پنداشت. افتادگی پلک دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. دلایلی از قبیل وجود مشکل در عصب پوست دور چشم، نقص مادرزادی، کمبود خواب، سیگار کشیدن، داشتن استرس زیاد و پیر شدن سلول‌های پوست پلک. برای رفع افتادگی پلک روش‌هایی مانند جراحی افتادگی پلک، درمان‌های خانگی و حرکات ورزشی وجود دارد که در این مطلب آنها را مرور می‌کنیم.

جراحی زیبایی پلک و عوارض احتمالی

دلایل افتادگی پلک متنوع است. اما شایع‌ترین آن افتادگی پلک در اثر بالا رفتن سن است. با بالا رفتن سن چین چروک‌هایی در پوست اطراف چشم به وجود می‌آید و همچنین پوست پلک حالت افتادگی پیدا می‌کند. در این حالت و همچنین در موارد مادرزادی می‌توان با انجام عمل رفع افتادگی پوست پلک این مشکل را برطرف نمود. در صورت عدم ضرورت انجام عمل جراحی زیبایی پلک ممکن است مشکلاتی مانند باز ماندن پلک چشم در خواب و یا آبریزش چشم را به همراه داشته باشد. در این جراحی بیمار بستری نمی‌شود و این عمل در یک جلسه، طی یک بازه زمانی کوتاه انجام می‌شود. بیمار طی عمل دردی را احساس نمی‌کند و نیازی به بیهوشی ندارد. برای انجام این عمل به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا اطمینان بیشتری به نتیجه عمل داشته باشید.

افتادگی پلک

موارد مهم در جراحی افتادگی پلک

پس از انجام جراحی ممکن است تا مدتی هنگام خواب مقداری بین پلک‌ها باز بماند که این امر برای رطوبت چشم مضر است و ممکن است بیمار دچار خشکی چشم شود. در این شرایط باید از داروهایی که پزشک تجویز می‌کند بر روی چشم استفاده کرد. پس از انجام عمل نباید هیچ آرایشی روی چشم انجام شود و در صورت تمایل باید با پزشک مشورت نمایید. پانسمان پلک یکی دو روز پس از عمل برداشته می‌شود و در این حالت به مواظبت و بهداشت زیادی نیاز است که عفونتی روی چشم ایجاد نشود. در ضمن تورم پلک در هفته بعد از انجام عمل از بین می‌رود.

در نظر داشته باشید این عمل جراحی، چین و چروک‌های اطراف چشم که در اثر حالات چهره مانند خنده یا گریه به وجود آمده است را برطرف نمی‌کند و تنها به اصلاح افتادگی پلک می‌پردازد. از عوارض این عمل در موارد نادر باز ماندن چشم هنگام بستن آن است.

حرکات ورزشی برای رفع افتادگی پلک

در صورتی که بتوانید دلیل افتادگی پلک را کشف کنید درمان آن ساده‌تر خواهد بود. یکی از روش‌های مؤثر برای پیشگیری از افتادگی پلک انجام تمرینات ورزشی عضلات صورت است:

  • ابتدا صاف بنشینید و سر را به صورت صاف و رو به جلو نگهدارید، سپس بدون حرکت دادن سر به جهات چهارگانه نگاه کنید.
  • دو انگشت اشاره خود را بر روی شقیقه‌ها قرار داده و کمی فشار بیاورید سپس چشم‌ها را باز و بسته کنید. این حرکت را چند بار انجام دهید.
  • صاف بنشینید، به نقطه مقابل نگه کنید، ابروها را بالا ببرید و اندکی چشم‌ها را باز کنید.
  • چشمان خود را ببندید و با دو انگشت گوشه های چشم را به آرامی به صورت دورانی ماساژ دهید. این کار را از گوشه چشم سمت شقیقه ها تکرار کنید.

این حرکات را باید روزی چندین بار تکرار کنید تا به نتیجه برسید.

از ماسک‌های خانگی طبیعی برای تقویت پوست پلک استفاده کنید. ماسک‌هایی که از ترکیب سفیده تخم مرغ، عسل و آبلیمو تشکیل شده‌اند. برای آشنایی بیشتر با لیفت صورت با ما همراه باشید.

افتادگی پلک